Pompy ciepła

Wiedza podstawowa o pompach ciepła

Pompy ciepła to niewielkie urządzenia, które pobierają energię cieplną z otoczenia budynku, czyli tzw. dolnego źródła (gruntu, powietrza lub wody) i przekazują ją do źródła górnego, jakim jest instalacja grzewcza (grzejniki lub ogrzewanie płaszczyznowe). Następnym pojęciem które będzie nam niezbędne do zrozumienia tematu jest “czynnik chłodniczy”. Jest to ciecz zdolna do parowania w bardzo niskich temperaturach i ciśnieniach.

Zasada działania pompy ciepła

chart 2

Zadaniem pompy ciepła jest zabranie z otoczenia jak największej ilości energii cieplnej dzięki czynnikowi chłodniczemu który pod wpływem temperatury zaczyna wrzeć i parować (odbierając ciepło z otoczenia). Następnie para ta jest sprężana przez sprężarkę przez co gwałtownie wzrasta temperatura czynnika chłodniczego. Później gorący czynnik przechodzi przez skraplacz gdzie zachodzi proces oddawania ciepła przez czynnik chłodniczy. Ostatnim etapem jest przepłynięcie już ochłodzonego czynnika chłodniczego przez zawór rozprężny który zmniejszając ciśnienie czynnika chłodniczego zamienia go z powrotem w lodowatą ciecz i cały proces zaczyna się od nowa.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła możemy podzielić na gruntowe i powietrzne. W przypadku pomp gruntowych dużym plusem jest najniższy koszt eksploatacji - w porównaniu do innych źródeł ogrzewania oraz długa żywotność co wynika ze stałej temperatury dolnego źródła. Minusem jest konieczność wykonywania głębokich lub rozległych odwiertów co składa się na duży a często wręcz nieproporcjonalnie duży koszt inwestycji - mowa o 80/120 tysiącu złotych.

Gruntowa pionowa

1 1

Gruntowa pozioma

2 1

Gruntowa z odwiertem pionowym

3 1
pompa
Pompy ciepła powietrzne są tańsze w zakupie od pomp gruntowych można je zamontować niemal wszędzie a jedynym “minusem” jest konieczność stosowania grzałek kiedy temperatura otoczenia spadnie poniżej punktu biwalencji ( w prawidłowo dobranej pompie powinien on być ustawiony między -9℃ a -14℃).
Pompy ciepła powietrzne są tańsze w zakupie od pomp gruntowych, można je zamontować niemal wszędzie, jedynym “minusem” jest konieczność stosowania grzałek kiedy temperatura otoczenia spadnie poniżej punktu biwalencji ( w prawidłowo dobranej pompie powinien on być ustawiony między -9℃ a -14℃).
pompa 1

Powietrzne pompy ciepła - split czy monoblok?

Split
Koszt między 30 a 60 tysięcy Wymiana ciepła w jednostce wewnętrznej Elastyczny system montażu Żywotność sprężarki do 20 lat Do instalacji wymagane uprawnienia F-gazowe.
Monoblok
Koszt między 35 a 70 tysięcy Wymiana ciepła w jednostce zewnętrznej Żywotność sprężarki do 20 lat Konieczność zastosowania zaworów antyzamrożeniowy.

Powietrzne pompy ciepła - split czy monoblok?

Pompy Ciepła

Powietrzne

Split

Koszt między 30 a 60 tysięcy złotych Wymiana ciepła w jednostce wewnętrznej Elastyczny system montażu Żywotność sprężarki do 20 lat Do instalacji wymagane uprawnienia F-gazowe.

Monoblok

Koszt między 35 a 70 tysięcy złotych Wymiana ciepła w jednostce zewnętrznej Żywotność sprężarki do 20 lat Konieczność zastosowania zaworów antyzamrożeniowy.

Jak prawidłowo dobrać pompę ciepła

Darmowa wycena

Skontaktuj się z nami w celu darmowej wyceny

Jak wygląda współpraca z nami

1. Audyt

Podczas spotkania zbierzemy informacje o budynku i przygotujemy wycenę

2. Warunki współpracy

Uzgadniamy warunki wsółpracy i podpisujemy umowę

3. Sprzęt

Zamawiamy sprzęt potrzebny do wykonania projektu

4. Pomoc w uzyskaniu dotacji

W oczekiwaniu na montaż zajmiemy się wnioskiem o dotację i pomożemy w uzyskaniu maksymalnej kwoty

5 Montaż

Nasi instalatorzy pojawią się w ustalonym terminia i wykonają montaż

6. Opinia i serwis

Po wykonaniu montażu poprosimy Cię o opinię, a po roku przypomnimy o serwisie

Najważniejsze pytania

Jakie dofinansowanie można otrzymać przy inwestycji w pompę ciepła z programu „Czyste Powietrze”?

Od 13,500 do 27 000 zł.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Przez stronę czystego powietrza, profil zaufany lub kontaktując się z nami.

Czy pompa ciepła wymaga przeglądu/serwisowania?

Tak jest to niezbędne do utrzymania warunków gwarancji narzuconych przez producenta.

Jaka gwarancja przysługuje na pompę ciepła i jaka jest jej żywotność?

W zależności od producenta od 3 do 10 lat.

Czy strona świata ma znaczenie?

Tak, na południowej stronie będzie mniejsza wilgotność oraz będzie lepsza efektywność, należy jednak przenieść czujnik temperatury znajdujący się w jednostce zewnętrznej

Jak obsługuje się pompę ciepła?

Po ustawieniu jej przez naszych instalatorów, pompa działa automatycznie i nie trzeba nic z nią robić, można jednak zmieniać temperaturę i inne parametry za pomocą specjalnego panelu lub aplikacji na telefon.

Ile powinna kosztować instalacja pompy ciepła?

Kompletna instalacja wraz z modernizacją kotłowni i wymianą zbiorników powinna się wahać od 35 do 70 tysięcy złotych.

Czy pompa ciepła ogrzeje dom przy ogrzewaniu grzejnikowym?

Jeśli masz na piecu mniej niż 65 stopni to bez problemu.

Od czego uzależniona jest żywotność pomp ciepła?

Żywotność pompy ciepła w głównej mierze zależy od ilości cykli pracy sprężarki, prawidłowo dobrana pompa ze średniej półki cenowej będzie działać ok 12 do 15 lat.

Split czy Monoblok?

Nie wszędzie można zamontować monobloka, osobiście postawiłbym na doświadczonego instalatora i profesjonalny dobór jednostki a kwestię monoblok vs split rozwiązał ceną.

Koszt wymiany sprężarki w pompie ciepła

Sprężarka to kluczowy element pompy ciepła, odpowiadający za podniesienie ciśnienia krążącego czynnika aż do zmiany jego stanu skupienia i wytworzenia dużej ilości ciepła. Jeżeli dojdzie do jej uszkodzenia, konieczna może być jej wymiana. Koszt wymiany sprężarki w pompie ciepła zależy od wielu czynników, takich jak model urządzenia, jego wieku oraz marki sprężarki. Zazwyczaj za nową sprężarkę trzeba zapłacić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, a więc niemało.

Aby uniknąć kosztów związanych z wymianą sprężarki w pompie ciepła, warto zapewnić jej odpowiednie warunki pracy. Moc pompy powinna być dostosowana do potrzeb budynku – jeśli jest ona zbyt mała, sprężarka pracuje zbyt intensywnie, a jeśli jest zbyt duża, często się wyłącza i włącza, co wpływa niekorzystnie na jej żywotność. Warto też zadbać o regularne przeglądy. Specjalista oceni stan sprężarki i wychwyci ewentualne usterki, których naprawa będzie zdecydowanie tańsza niż wymiana całego komponentu.