Pompy ciepła

Wiedza podstawowa o pompach ciepła

Pompy ciepła to niewielkie urządzenia, które pobierają energię cieplną z otoczenia budynku, czyli tzw. dolnego źródła (gruntu, powietrza lub wody) i przekazują ją do źródła górnego, jakim jest instalacja grzewcza (grzejniki lub ogrzewanie płaszczyznowe). Następnym pojęciem które będzie nam niezbędne do zrozumienia tematu jest “czynnik chłodniczy”. Jest to ciecz zdolna do parowania w bardzo niskich temperaturach i ciśnieniach.

Zasada działania pompy ciepła

chart 2

Zadaniem pompy ciepła jest zabranie z otoczenia jak największej ilości energii cieplnej dzięki czynnikowi chłodniczemu który pod wpływem temperatury zaczyna wrzeć i parować (odbierając ciepło z otoczenia). Następnie para ta jest sprężana przez sprężarkę przez co gwałtownie wzrasta temperatura czynnika chłodniczego. Później gorący czynnik przechodzi przez skraplacz gdzie zachodzi proces oddawania ciepła przez czynnik chłodniczy. Ostatnim etapem jest przepłynięcie już ochłodzonego czynnika chłodniczego przez zawór rozprężny który zmniejszając ciśnienie czynnika chłodniczego zamienia go z powrotem w lodowatą ciecz i cały proces zaczyna się od nowa.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła możemy podzielić na gruntowe i powietrzne. W przypadku pomp gruntowych dużym plusem jest najniższy koszt eksploatacji - w porównaniu do innych źródeł ogrzewania oraz długa żywotność co wynika ze stałej temperatury dolnego źródła. Minusem jest konieczność wykonywania głębokich lub rozległych odwiertów co składa się na duży a często wręcz nieproporcjonalnie duży koszt inwestycji - mowa o 80/120 tysiącu złotych.

Gruntowa pionowa

1 1

Gruntowa pozioma

2 1

Gruntowa z odwiertem pionowym

3 1
pompa
Pompy ciepła powietrzne są tańsze w zakupie od pomp gruntowych można je zamontować niemal wszędzie a jedynym “minusem” jest konieczność stosowania grzałek kiedy temperatura otoczenia spadnie poniżej punktu biwalencji ( w prawidłowo dobranej pompie powinien on być ustawiony między -9℃ a -14℃).
Pompy ciepła powietrzne są tańsze w zakupie od pomp gruntowych, można je zamontować niemal wszędzie, jedynym “minusem” jest konieczność stosowania grzałek kiedy temperatura otoczenia spadnie poniżej punktu biwalencji ( w prawidłowo dobranej pompie powinien on być ustawiony między -9℃ a -14℃).
pompa 1

Powietrzne pompy ciepła - split czy monoblok?

Split
Koszt między 30 a 60 tysięcy Wymiana ciepła w jednostce wewnętrznej Elastyczny system montażu Żywotność sprężarki do 20 lat Do instalacji wymagane uprawnienia F-gazowe.
Monoblok
Koszt między 35 a 70 tysięcy Wymiana ciepła w jednostce zewnętrznej Żywotność sprężarki do 20 lat Konieczność zastosowania zaworów antyzamrożeniowy.

Powietrzne pompy ciepła - split czy monoblok?

Pompy Ciepła

Powietrzne

Split

Koszt między 30 a 60 tysięcy złotych Wymiana ciepła w jednostce wewnętrznej Elastyczny system montażu Żywotność sprężarki do 20 lat Do instalacji wymagane uprawnienia F-gazowe.

Monoblok

Koszt między 35 a 70 tysięcy złotych Wymiana ciepła w jednostce zewnętrznej Żywotność sprężarki do 20 lat Konieczność zastosowania zaworów antyzamrożeniowy.

Jak prawidłowo dobrać pompę ciepła

Darmowa wycena

Skontaktuj się z nami w celu darmowej wyceny

Jak wygląda współpraca z nami