Fotowoltaika dla firm
Fotowoltaika dla firm — optymalizacja kosztów energii elektrycznej
W każdej firmie, rachunki za prąd stanowią znaczny comiesięczny wydatek. Średnio, koszty te sięgają około 20% ogólnych wydatków przedsiębiorstwa, przy czym w niektórych branżach ten odsetek może być jeszcze wyższy. Dodatkowo, firmy często jako pierwsze odczuwają wzrost cen energii i problemy z dostępnością, szczególnie w okresach upałów. Na szczęście istnieje skuteczne rozwiązanie, które jest stosowane przez wiele największych polskich przedsiębiorstw — fotowoltaika dla firm.
Jak działają instalacje fotowoltaiczne dla biznesu?
Instalacja fotowoltaiczna dla przedsiębiorstw stanowi rozwiązanie problemów związanych z rosnącymi cenami energii, umożliwiając jednocześnie długofalową optymalizację kosztów. Ceny energii na rynku są zmienną wartością, a przedsiębiorcy muszą nieustannie szukać sposobów na oszczędności, aby skutecznie rozwijać swoje przedsiębiorstwa. Jednym z kosztów, które można ograniczyć, jest rachunek za energię elektryczną pobieraną z sieci. Instalacja fotowoltaiczna jest długoterminowym inwestycyjnym rozwiązaniem, które pozwala na redukcję kosztów energii, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne.
W jakich branżach sprawdza się instalacja fotowoltaiczna? Jaki jest jej koszt? Jak można uzyskać dofinansowanie na panele fotowoltaiczne dla firm? Kiedy można zauważyć korzyści wynikające z zainstalowania fotowoltaiki? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.
Korzyści i zalety płynące z wyboru instalacji fotowoltaicznej dla firmy
Ogromne oszczędności
Aż o 90% niższe rachunki za prąd
Szybki zwrot inwestycji
Zwrot kosztów w około 7 lat
Komfort i niezależność
Pełna swoboda produkowania i używania własnego prądu
Ekologia
Technologia w 100% przyjazna środowisku
Dla kogo jest fotowoltaika?
Branże i przedsiębiorstwa, które charakteryzują się dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, takie jak zakłady przemysłowe, biurowce czy gospodarstwa rolne, są szczególnie korzystnymi kandydatami do zainstalowania systemu fotowoltaicznego.
Te instytucje intensywnie wykorzystują energię w ciągu dnia, czyli w okresach największego nasłonecznienia, kiedy panele fotowoltaiczne generują najwięcej energii. Dzięki temu wyprodukowany prąd może być natychmiastowo zużywany, co przekłada się na osiąganie największych oszczędności.
Koszty za fotowoltaikę
Obecnie koszt poszczególnych modułów fotowoltaicznych spadł o nawet kilkadziesiąt procent, przez co na panele PV może sobie pozwolić coraz więcej przedsiębiorców. Dla wielu z nich energia naturalna to wręcz koło ratunkowe na problemy finansowe, gdyż tak jak wcześniej wspomniano, inwestycja w panele słoneczne wiąże się z oszczędnościami.
Dużo zmieniła też nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2019 roku. Obecnie za prosumentów — czyli osoby produkujące energię i sprzedające jej nadwyżki — uznaje się też przedsiębiorców. W związku z tym zwiększono maksymalnie dopuszczalną moc mikroinstalacji, przez co przybywa biznesmenów decydujących się na fotowoltaikę produkującą większe ilości energii.
Przykładowo, firmom handlowo-usługowym zaleca się moc z przedziału 10 i 50 kW, gdzie w przypadku zakładów przemysłowych wynosi już ona 100, a nawet 500 kW. Jak to prezentuje się w kosztach? Według najnowszych danych cena za 1 kW wynosi od 4000 do 6000 zł brutto. Są to jednak dane poglądowe, gdyż precyzyjne koszty ustalane są indywidualnie z przedsiębiorstwem.
Jak to prezentuje się w kosztach?
Według najnowszych danych cena za 1 kW wynosi od 4000 do 6000 zł brutto. Są to jednak dane poglądowe, gdyż precyzyjne koszty ustalane są indywidualnie z przedsiębiorstwem.
Kiedy widać korzyści wynikające z fotowoltaiki?
Do jednych z najczęściej przytaczanych argumentów przemawiających za montażem instalacji fotowoltaicznej można zaliczyć spadek wysokości kosztów za energię elektryczną. Jednak czy pomimo wstępnych kosztów panele PV rzeczywiście się opłacają? Tak, ponieważ zwrot inwestycji następuje po około 7 latach. Czas ten może być jednak o wiele krótszy, o ile firma odpowiednio wcześniej skorzysta z dofinansowania.
Jak przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie na panele PV?
Najbardziej znanym programem jest “Czyste Powietrze”, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 135 000 wsparcia. Warto tym samym zwrócić uwagę, że wiele firm mieści się w mieszkaniach jednorodzinnych. Właściciele takich budynków również mogą wziąć udział w programie, o ile na ich działalność przeznaczono maksymalnie 30% powierzchni użytkowej. “Czyste Powietrze” ma być realizowane do 2029 roku, dlatego już teraz warto skorzystać z pomocy ekspertów z firmy Nexus, którzy od wielu lat zajmują się wsparciem w uzyskiwaniu środków na fotowoltaikę.
ZAŁATWIAMY WSZYSTKIE FORMALNOŚCI
Uzyskaj profesjonalne doradztwo i fachową pomoc!
Darmowa wizja lokalna
Indywidualna wycena
Profesjonalny montaż
Dokonanie zgłoszenia
Aplikacja monitorująca pracę instalacji
Pomoc w dotacji MÓJ PRĄD 6.0 „Czyste powietrze”