Ogrzewanie do domu po termomodernizacji
Ogrzewanie do domu po termomodernizacji – jakie wybrać?
Właściciele budynków, którzy zamierzają ocieplić swój dom stoją przed trudnym wyborem źródła ciepła. Oczywistym jest, że oczekujemy, że nowe ogrzewanie ciepła będzie efektywne i tanie, ale mnogość rozwiązań dostępnych na rynku sprawia, że ciężko zorientować się we wszystkich technologiach, które mamy do wyboru.
Wybór źródła ciepła nie jest bynajmniej kwestią prostą. Trzeba mieć bowiem świadomość, że technologia, którą wybierzemy będzie nam służyć przez następne dziesięciolecia, a w przypadku folii grzewczych na podczerwień Heat Decor nawet dłużej. Choć przy wyborze pytań i niepewności jest dość sporo, to jednego możemy być pewni: piec węglowy to przeżytek odchodzący wielkimi krokami do lamusa. Co więcej nawet palenie drewnem staje się powoli przeżytkiem. Nie mniej ważna jest polityka obrana przez Unię Europejską, która zakłada, że do 2050 roku wszystkie budynki będą zeroemisyjne. Można pomyśleć, że to czas tak odległy, że dzisiaj nas to nie dotyczy, ale już teraz zaczynamy odczuwać wpływ tych nadchodzących zmian, np. poprzez wprowadzane przez kolejne województwa ograniczenia w paleniu węglem właśnie.
Decydując się na wymianę źródła ciepła w naszym domu musimy być świadomi, że wraz z nią trzeba zainwestować w termomodernizację. Dopiero dobrze wyizolowany budynek sprawi, że ogrzewanie będzie wygodne i przede wszystkim opłacalne. Energooszczędny dom w powstaniu którego pomoże ulga termomodernizacyjna, gwarantuje prawidłowe działanie systemu grzewczego – bez względu na to, który wybierzemy.
Termomodernizacja domu, to doskonały moment, aby wymienić system grzewczy. Decydując się na ten krok, możemy postarać się o dotacje w ramach programu Czyste Powietrze, którego głównym celem jest wymiana starego pieca węglowego na nowoczesne ogrzewanie.
Tanie ogrzewanie po termomodernizacji
System grzewczy to urządzenie, którego nie wymienia się często, dlatego jego wybór powinien być przemyślany i rozsądny. Obecnie na rynku mam kilka rodzajów systemów grzewczych:
- pompa ciepła (powietrze-woda, grunt-woda najbardziej ekonomiczna w użytkowaniu),
- elektryczne ogrzewanie na podczerwień (folia grzewcza),
- kondensacyjny kocioł gazowy,
- kocioł na pellet.
Wybór jest dość duży i ciężko stwierdzić, które z podanych wyżej rozwiązań jest najlepsze. Poniżej postaramy się wyjaśnić pokrótce wady i zalety tych rozwiązań w celu porównania ich ze sobą.
Kocioł gazowy
Kocioł gazowy był najchętniej wybieranym źródłem ciepła przez beneficjentów programu Czyste Powietrze. Popularność tej technologii wzięła się z faktu, że jest ona bardzo dobrze znana i sprawdzona. Myśląc o ogrzewaniu gazem trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jego ceny będą objęte taryfami ustalanymi przez URE (Urząd Regulacji Energetyki) do roku 2027. Po tej dacie ceny zostaną uwolnione, a wysokość opłat za gaz będzie regulował rynek.
Ogrzewanie gazem niesie ze sobą ryzyko, ponieważ ceny tego surowca są uzależnione od wielu czynników – w tym od sytuacji geopolitycznej. Ich wahania sprawiają, że w tym momencie gaz traci na atrakcyjności, a trzeba pamiętać, że od połowy 2021 roku nie są wydawane warunki przyłączenia dla nowych instalacji, co skutecznie utrudnia dostęp do tej technologii.
Osoby, którym zależy na czasie muszą z kolei wiedzieć, że montaż kotła gazowego trwa przynajmniej 1 dzień, a trzeba jeszcze do tego doliczyć czas demontażu starego pieca. Jeśli zachodzi potrzeba wymiany całej instalacji grzewczej, to może potrwać to nawet kilka miesięcy. Decydując się na ogrzewanie gazem trzeba pamiętać, że końcowe koszty obejmują także zamontowanie grzejników bądź wodnego ogrzewania podłogowego.
Zalety:
- znana i sprawdzona technologia
- wysoka efektywność
- bezobsługowość
- możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej
Wady:
- wysoki koszt zakupu urządzenia
- ograniczenia w dostępności gazu
- wahania cen gazu
- wykonanie i zaprojektowanie przyłącza podwyższa koszt inwestycji (w przypadku jego braku)
- uciążliwe formalności związane z przyłączem do sieci
- potrzeba wygospodarowania dodatkowego miejsca na kocioł
- czas montażu
- koszty serwisu i przeglądu instalacji
Piec na pellet/biomasę
Piece na pellet cieszyły się niewiele mniejszym zainteresowaniem wśród uczestników programu Czyste Powietrze niż kotły gazowe. Pellet jest granulatem z trocin i wiele osób uważa, że jest to paliwo ekologiczne. Zasobniki kotłów na pellet trzeba, co prawda uzupełniać, ale robi się to raz na kilka dni. Zwiększa to komfort użytkowania w porównaniu ze starymi piecami, do których trzeba było dokładać „co chwilę”. Dotychczas pellet był paliwem względnie tanim, ale ostatnio jego cena wzrosła. W 2020 roku za tonę pelletu trzeba było zapłacić 900 złotych, a w tym roku jest to już 1170 złotych.
Wymiana kotła na piec pellet wiąże się z późniejszymi dodatkowymi kosztami w postaci konieczności kontroli komina oraz spalin. Koszty eksploatacyjne obejmują także serwisowanie oraz czyszczenie kotła w celu zapewnienia odpowiedniego działania. Koszt samego kotła wynosi 10 000 – 15 000 złotych – zakładając, że zmieniamy sam piec, bez instalacji. Powyższe ceny są oczywiście uśrednione i trzeba mieć świadomość, że na rynku dostępne są kotły tańsze i droższe.
Zalety:
- ekologiczne paliwo
- zautomatyzowany zasobnik
- kocioł przygotowuje także ciepłą wodę użytkową
Wady:
- wysoki koszt samego kotła
- wymagana kontrola przewodów kominowych
- wartość energetyczna biomasy jest niższa niż w innych paliwach
- potrzeba wydzielenia osobnego pomieszczenia na kocioł
- konieczność wydzielenia miejsca na składowanie pelletu
- potrzeba okresowego czyszczenia kotła
Pompa ciepła typu powietrze – woda
Pompy ciepła zdobywają w Polsce coraz więcej zwolenników, a firm, które zajmują się montażem tych urządzeń jest na rynku coraz więcej. Jak dotąd był to czwarte najpopularniejsze rozwiązanie, na które stawiali dotychczas beneficjenci programu Czyste Powietrze.
Posiadanie pompy ciepła wiąże się z koniecznością wydzielenia osobnego miejsca, w którym urządzenie będzie stało. Decydując się na pompę ciepła trzeba mieć również świadomość, że systemy te są dość drogie, a to wydłuża czas zwrotu z inwestycji. Wybierając system grzewczy oparty na pompie ciepła trzeba mieć świadomość, że choć w początkowym okresie będzie ono funkcjonowało bez zarzutu, to po kilku latach może dojść do usterek licznych komponentów takich jak sprężarka, wiatrak czy szereg innych urządzeń mechanicznych, z których składa się pompa. Stopień skomplikowania pomp ciepła jest wysoki, co może przełożyć się na awaryjność systemu.
Oprócz pomp ciepła typu powietrze – woda, na rynku dostępne są gruntowe pompy ciepła. To rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej wydajne, ale jest droższe o kilka rzędów wielkości przez co jest to technologia mało rozpowszechniona w Polsce.
Pompa ciepła jest urządzeniem, które jest prostsze w montażu niż piec na gaz, ponieważ nie wymaga podłączenia do sieci. W przypadku osób, które nie mają możliwości podłączenia gazu do domu jest to całkiem racjonalny wybór.
Zalety:
- ogrzewanie bezemisyjne
- przygotowuje także ciepłą wodę użytkową
- jest urządzeniem bezobsługowym
Wady:
- Duży koszt urządzenia
- Konieczność zamontowania wodnej instalacji grzewczej
- Koszty corocznego przeglądu
- Hałas emitowany przez pompę ciepła
- Wymagana duża powierzchnia działki w przypadku pomp gruntowych
Folie grzewcze na podczerwień
Ogrzewanie elektryczne podczerwienią pozostaje jeszcze w swojego rodzaju awangardzie wśród rozwiązań dostępnych na rynku. Jednakże coraz więcej osób wybiera ten rodzaj ogrzewania ze względu na wygodę i komfort, której inne systemy grzewcze nie są w stanie zapewnić. Jest to technologia, która zapewnia ciepło w zupełnie inny sposób niż pozostałe rozwiązania, które ogrzewają powietrze. Elektryczne folie grzewcze na podczerwień ogrzewają obiekty, które znajdą się na drodze promieniowania podczerwonego i później obiekty te oddają ciepło do otoczenia. Folie są zainstalowane pod podłogą, która ogrzewa pomieszczenie całą swoją powierzchnią dając przy tym niesamowity komfort.
Wykorzystanie długiej podczerwieni sprawia, że jest to jedyna dostępna technologia na rynku, która ogrzewa nas dokładnie w taki sam sposób jak Słońce. Dużą zaletą tego rozwiązania jest niski koszt inwestycyjny. Użytkowanie folii wiąże się z kolejnymi oszczędnościami, ponieważ system ten jest nie tylko bezobsługowy, ale także bezserwisowy. Jak to możliwe? Folie grzewcze na podczerwień są urządzeniami prostymi w budowie i nie mają części, które mogą ulec zużyciu lub awarii. Nie mniejszą zaletą jest krótki czas montażu, który ekipie montażowej Heat Decor zajmie maksymalnie 2 – 3 dni dla domu o powierzchni 150 m2. Montaż można również wykonać samemu, co w przypadku innych systemów nie jest możliwe bez odpowiednich uprawnień.
Zalety:
- Wpływ na zdrowie: folia nie porusza powietrza, które nie unosi kurzu
- Możliwość samodzielnego montażu
- Szybkość montażu systemu przez ekipę Heat Decor
- Niski koszt początkowy
- Rozwiązanie ekologiczne i bezemisyjne
- Długi okres działania
- Brak komina
- Brak konieczności przeglądu i serwisu
- Możliwość montażu pod wszystkimi rodzajami podłóg: panele laminowane, winylowe, drewno, wylewka
- Możliwość połączenia z fotowoltaiką i magazynami energii
Wady:
- Nie przygotuje ciepłej wody użytkowej – trzeba zainwestować w dodatkowe urządzenie
- Do prawidłowego i efektywnego działania wymaga bardzo dobrze wyizolowanego budynku
- Uzależnienie od cen prądu
Porównanie cen systemów grzewczych
Biorąc pod uwagę zgromadzone informację możemy pokusić się o porównanie cen różnego rodzaju systemów grzewczych. Zakładamy, że montujemy ogrzewanie w domu po termomodernizacji o powierzchni 150 m2 i powierzchni grzejnej podłóg 111 m2.
Folia grzewcza HD-G w systemie bezpośrednio pod podłogą pływającą. Podane kwoty są kwotami brutto. Folia grzewcza jest objęta dofinansowaniem z programów „Czyste Powietrze” oraz „Ciepłe Mieszkanie”.
Indywidualna wycena i projekt jest przygotowywana na zamówienie w ciągu 2 dni roboczych.