Czym się różnią od siebie folie grzewcze Heat Decor
admin2024-08-30T07:44:04+00:00Czym się różnią od siebie folie grzewcze Heat Decor?
Jeszcze do niedawna wśród właścicieli budynków jednorodzinnych królowało ogrzewanie gazem, ekogroszkiem lub węglem. Podwyżki cen tych paliw sprawiły jednak, że coraz więcej osób zaczęło poszukiwać alternatywnych rozwiązań takich jak ogrzewanie na podczerwień. Jeszcze nie tak dawno na rynku dostępnych był tylko jeden rodzaj folii grzewczych, ale od tego czasu pojawiły się nowe rodzaje. Przyjrzyjmy się dokładnie wszystkim rodzajom folii grzewczych.
Porównanie folii grzewczych zaczniemy od wyjaśnienia czym w ogóle one są. Folie grzewcze Heat Decor to urządzenia emitujące dalekie promieniowanie podczerwone, które ogrzewa wszystkie obiekty napotkane na swojej drodze. Folia grzewcza jest więc grzejnikiem, który wykorzystuje do działania zupełnie inne zjawisko niż standardowe systemy grzewcze, które ogrzewają powietrze.
Podział folii grzewczych
Wybierając folię grzewczą trzeba się przede wszystkim kierować rodzajem podłogi, pod którą będzie zamontowana. Mamy do wyboru modele:
HD – G: idealna pod panele laminowane, a także pod lustra oraz systemy ścienne i sufitowe
HD – EPL: pod wylewkę oraz pod deskę warstwową
HD – PRO: montaż pod panele winylowe SPC
Jak widać wybór folii jest spory. Warto zwrócić uwagę, że folia z serii HD – PRO, która montowana jest pod wylewką daje możliwość zastosowania każdego rodzaju podłogi: płytki, żywicę, mikrocement czy beton polerowany.
Więcej o montażu pod podłogą pływającą przeczytasz w artykule „Folia grzewcza Heat Decor pod panelami”.
Natomiast temat montażu pod wylewką poznasz bliżej w artykule „Folia grzewcza pod wylewką i płytkami”.
Jak zbudowana jest folia
Podstawową częścią folii grzewczej jest matryca. Jest to ultra-cienka i delikatna warstwa węgla. Na niej znajduje się kilka warstw laminatu oraz folia PET. Grubość całego systemu uzależniona jest od przeznaczenia folii grzewczej.
Do podłóg, które odznaczają się dużą elastycznością najlepiej stosować folie HD-PRO, ponieważ są bardziej trwałe. Wynika to z faktu, że mają największą grubość i to sprawia, że napięcia pojawiające się na podłodze nie wpłyną na szczelność folii grzewczej.
Pod podłogi bardziej sztywne należy montować cieńsze folie. Sztywniejsza podłoga jest stabilna oraz nie przenosi żadnych drgań, które mogłyby uszkodzić bardziej delikatną folię. W tym miejscu wypada zaznaczyć, że moc folii grzewczej nie jest zależna od jej grubości i nie ma wpływu na jej efektywność.
Moc folii grzewczej
Przy planowaniu instalacji opartej na foliach grzewczych na podczerwień Heat Decor, trzeba wziąć pod uwagę ich moc. Jest to kluczowy element, ponieważ bez tego cały system może działać niewydolnie. Niedoszacowanie instalacji oraz przeszacowanie będzie skutkowało zbyt powolnym nagrzewaniem się pomieszczenia lub nie dość oszczędną pracą systemu.
Ocieplenie domu, to pierwsza rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze mocy instalacji. Właściciele nowych domów nie muszą się oto martwić, ponieważ wszystkie takie budynki muszą być izolowane zgodnie ze standardami WT2021. W starszych domach sytuacja jest nieco inna i te często wymagają zainwestowania w ocieplenie, ale jest to warte „zachodu”. Budynek, który jest źle izolowany przepuszcza ciepło, którego trzeba więcej wyprodukować, co przekłada się na wyższe rachunki. Dlatego firma Heat Decor kładzie duży nacisk, aby folie grzewcze na podczerwień były montowane w jak najlepiej wyizolowanych domach.
Ważną informacją dla każdego inwestora jest natomiast fakt, że prawidłowo zamontowana folia grzewcza pokrywa powierzchnię pokoju przynajmniej w 80 proc. W przeciwnym razie folie będą potrzebowały wyższej mocy, a chodzi nam w tym wszystkim o ograniczenie jej zużycia.
Folie Heat Decor dostępne są w następujących mocach:
60 W/m2
80 W/m2
140 W/m2
220 W/m2
Ogrzewanie przez całe życie
Trwałość folii grzewczych na podczerwień, to jeden z wyróżniających elementów tego systemu. Nie da się ich porównać bez zwrócenia uwagi na to przez jaki czas będą działać. Ich budowa i konstrukcja sprawiają, że same z siebie nie ulegną awarii lub uszkodzeniu. Świadczyć o tym może fakt, że firma Heat Decor udziela na swoje folie długiej gwarancji:
10 lat na folię grzewczą HD – G
25 lat na folię grzewczą HD – EPL
30 lat na folię grzewczą HD – PRO
Trwałość folii grzewczych na podczerwień wynika z jej budowy oraz wykonania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów grzewczych, folie grzewcze nie posiadają części mechanicznych, co wyklucza potrzebę ich późniejszego serwisowania. Folie grzewcze są więc trwałe, bezawaryjne oraz bezserwisowe. Biorąc pod uwagę te wszystkie informacje, można dojść do wniosku, że system grzewczy oparty na foliach na podczerwień jest ogrzewaniem na całe życie. Aby tak było wystarczy, że zadbamy o jej szczelność i nie dopuścimy, żeby doszło do oddzielenia matrycy od ochraniającej ją folii PET. Jeśli tak się stanie, to matryca zacznie się utleniać i urządzenie będzie do wyrzucenia. Ważne jest zatem, aby nie dopuścić do uszkodzeń mechanicznych w czasie montażu, który powinien być przeprowadzony dokładnie i zgodnie z instrukcją.
Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że w razie uszkodzenia folii nie jest konieczna wymiana całego systemu znajdującego się w pomieszczeniu. Budowa folii Heat Decor umożliwia szybką wymianę jednego pasa folii, bez konieczności demontażu całej podłogi.
Kilka systemów w jednym domu
Ogrzewanie podczerwienią daje możliwość instalowania folii grzewczych w każdym pomieszczeniu oddzielnie. Pomieszczenia nie tworzą razem jednego systemu więc folie grzewcze można montować etapami – nie trzeba wymieniać od razu całego ogrzewania. Dzięki temu każde pomieszczenie może też mieć podłogę innego rodzaju, ponieważ w każdym z nich folia grzewcza może mieć różną grubość i moc.
Ostatnim kryterium, według którego można porównać folie grzewcze, jest ich szerokość. I tutaj mamy do wyboru trzy możliwości:
25 cm
50 cm
100 cm